Czy wyprzedaż na Allegro prywatnych przedmiotów używanych podlega obowiązkowi zapłaty podatku

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Dodano: 25 marca 2024
35ecc1329be0415778c03f76f637a2f79dd0b79d-large
Pytanie: Podatnik (osoba fizyczna 40-letnia) uzyskał dochody z tytułu umowy o pracę. Jako osoba prywatna dokonywał wyprzedaży produktów używanych (części do komputerów, uszkodzone i sprawne komputery używane), które stanowiły jego prywatną własność. Produkty te nabywał (kupował, zbierał) od czasów Technikum Elektronicznego. Jako, że produkty te były gromadzone na przestrzeni wielu lat, nie posiada dowodów zakupu tym bardziej, że przeważająca większość z nich była nabywana od osób prywatnych i była w stanie uszkodzonym (uszkodzenia obudowy, matrycy, podzespołów czy zalania płynami. Produkty te służyły do rozwijania pasji podatnika, jaką jest elektronika i informatyka. Naprawiał ten sprzęt i szkolił się z zakresu budowy komputerów oraz tworzenia sieci komputerowych. Z kilku uszkodzonych komputerów składał jeden sprawny, a reszta szła na części. Sprzęt był wiekowy (starsze generacje, których od dawna nie ma już w produkcji). Po kilku latach zbieractwa, pasja zeszła już na dalszy plan i podatnik postanowił zalegający sprzęt sprzedać, aby nie niszczał całkowicie. Wszystko było sprzedawane, jako używane. Wartość sprzedaży to ok. 50.000 zł. W czerwcu podatnik otrzymał wezwanie z urzędu skarbowego, celem złożenia wyjaśnień dotyczących ww. sprzedaży na ALLEGRO w latach ubiegłych. Podatnik został poinformowany o konieczności złożenia korekty deklaracji PIT-36 (miał w tym czasie zawieszoną działalność gospodarczą) oraz zapłaty 17% podatku. Podatnik całkowicie pozbył się zalegających przedmiotów. Czy wyprzedaż na Allegro przedmiotów używanych (wiekowych), podlega obowiązkowi zapłaty podatku?
Odpowiedź:

W sytuacji, gdy sprzedaż dotyczy rzeczy będących częścią majątku prywatnego, to nie będzie powodowała powstania konieczności zapłaty podatku. Jednak jeżeli ilości sprzedanych towarów były znaczne, organ podatkowy może wskazaną sprzedaż zakwalifikować jako działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)    nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)    spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)    prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d)    innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany).

Na gruncie ustawy o PIT działalnością gospodarczą albo pozarolniczą działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa:

a)    wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b)    polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)    polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Mając na uwadze powyższe w sytuacji gdy wskazaną transakcję można zakwalifikować jako sprzedaż z majątku prywatnego to nie będzie podlegać opodatkowaniu.

Również organy podatkowe potwierdzają powyższe czego przykładem może być pismo dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 maja 2021 r., sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.357.2021.1.MAP, w którym możemy przeczytać:

„(…) Obrót dziełami sztuki jako rzeczami (przedmiotami materialnymi) nie jest przy tym równoznaczny z obrotem prawami autorskimi do utworów, które zbywane dzieła sztuki utrwalają, stanowiąc ich oryginalne, materialne nośniki (egzemplarze). Zgodnie bowiem z treścią art. 52 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, przeniesienie własności egzemplarza utworu nie powoduje przejścia majątkowych praw autorskich do niego. Jest tak często dlatego, że właściciel dzieła sztuki jako rzeczy nie posiada z reguły majątkowych praw autorskich do utrwalonego w nim utworu, gdyż co do zasady prawa te przysługują twórcy (art. 8 ust. 1 ww. ustawy).

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące regulacje prawne stwierdzić należy, że skoro – jak wskazała wnioskodawczyni – od końca miesiąca, w którym nabyto elementy kolekcji będące przedmiotem sprzedaży, upłynęło sześć miesięcy, a sprzedaż nie ma charakteru ciągłego i zorganizowanego. Dlatego sprzedaż nabytych przez wnioskodawczynię przedmiotów, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia wskazanych we wniosku przedmiotów w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych”.

Jednak jeżeli sprzedaż wskazuje na działalność gospodarcza np. duża ilość itp. to będzie podlegać opodatkowaniu.

Autor:

Rafał Styczyński

Rafał Styczyński

Autor: Rafał Styczyński

Ekspert Portalu FK, doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego. Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej