Czy koszty zagranicznego wyjazdu integracyjnego można zaliczyć do KUP

Dodano: 25 maja 2023
zatłoczona plaża

Fiskus wydał interpretację indywidualną, w której odpowiedział na pytanie o to, czy koszty zagranicznego wyjazdu integracyjnego można zaliczyć do KUP. Poznaj stanowisko organu podatkowego i sprawdź komentarz eksperta.

Jakub Rychlik

Wnioskodawca, spółka kapitałowa w sektorze energetycznym, zorganizowała wyjazd za granicę wyczarterowanym samolotem, w którym udział wzięli członkowie zarządu, współpracownicy, kluczowi pracownicy, członkowie rady nadzorczej. Wydatek obejmował, oprócz przelotu, usługę turystyczną w rozumieniu ustawy o VAT, usługi hotelowe oraz gastronomiczne.

Wnioskodawca uzasadniała poniesienie wydatku trudną sytuacją gospodarczą (inflacja, COVID), a przez to koniecznością zorganizowania spotkania/szkolenia, gdzie miano wspólnie debatować i szukać rozwiązania. Ponadto, wyjazd miał charakter integracyjny mający na celu budowanie relacji w spółce i zwiększenia motywacji w pracy. Zdaniem spółki miała ona prawo do uznania wydatków za koszt podatkowy.

Wyjazd o charakterze turystycznym nie jest firmowym kosztem

Zupełnie inne stanowisko przyjął organ podatkowy, który uznał, że wyjazd miał głównie charakter turystyczny, a nie szkoleniowo-motywujący. Wskazano na egzotyczną lokalizację chociaż nie został wymieniony z nazwy kraj, gdzie odbywała się impreza. Ponadto o charakterze turystycznym wyjazdu, zdaniem organu, świadczy termin, w którym on miał miejsce.

Oprócz tego zwrócono uwagę, że skoro czas poświęcony na narady wynosił jedynie 5-6 godzin, zaś cały wyjazd trwał 7 dni, to nie można mówić, że głównym celem było szkolenie. Słusznie organ dostrzegł, że wnioskodawca nie wskazał na żadne koszty ponoszone w związku ze szkoleniem, chociażby na jakieś materiały szkoleniowe.

W konsekwencji organ podatkowy uznał, że wydatki, które poniosła spółka na organizację wyjazdu zagranicznego nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Zagraniczny wyjazd pracowników

Bez wątpienia, rację należy przyznać organowi podatkowemu. Czytając już sam opis stanu faktycznego zawarty we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odnosi się wrażenie, że spółka chciała przekonać organ podatkowy, iż przedmiotowy wyjazd ma charakter inny niż turystyczny.

Argumentacja, zgodnie z którą zorganizowane wyjazdu zagranicznego,  w atrakcyjnym turystycznie kraju, ma przyczynić się do rozwiązywania problemów spółki, jest zdumiewająca.

Skoro spółka przeżywa spadek obrotów, to nie ma ekonomicznego sensu  organizowanie wyjazdu zagranicznego. W tego typu sytuacjach powinno się ciąć koszty, a nie je generować. Dlatego też argumentacja o trudnej sytuacji ekonomicznej spółki, którą poprawić wyjazd integracyjny, jest chybiona.

W praktyce chyba nie wystąpiła jeszcze sytuacja, aby pracodawca organizował imprezę integracyjną dla pracowników, w celu wyjścia z trudnej sytuacji dla firmy. Trzeba również zauważyć, iż wniosek o interpretację został złożony, gdy wyjazd już się odbył, przez co dziwi fakt, że w opisie stanu faktycznego spółka nie podała, jak pozytywnie przełożyło się szkolenie i integracja na jej sprawy. Gdyby rzeczywiście odbywały się narady i dokonano tam istotnych ustaleń dla spółki, to z pewnością miałoby to odzwierciedlenie, np. w postaci udokumentowanego planu działania na przyszłość. O niczym takim spółka nie wspomina we wniosku o wydanie interpretacji.

Powyższe prowadzi do przyjęcia założenia, że po wspólnej imprezie turystycznej, spółka zaczęła szukać rozwiązania, które pozwoliłoby jej na zaliczenie wydatku do kosztów podatków, więc wpadła na pomysł, że jeśli uzyska dla siebie pozytywną interpretację, to problem zostanie rozwiązany. Tu jednak okazało się inaczej.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS nr 0111-KDIB1-1.4010.32.2023.3.AND

Numer 254 Maj 2024

Numer 254 Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej